Masyw Pilska – turystyka narciarska i całoroczna

 

Tym co szczególnie przyciąga turystów w rejon Pilska i Korbielowa jest przede wszystkim turystyka narciarska. Charakterystyczne warunki klimatyczne pozwalają korzystać z atrakcji tego sportu niejednokrotnie w okresie od października do maja. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje Masyw Pilska.

 

Narciarska infrastruktura Pilska

Cała rozbudowująca się na przestrzeni lat infrastruktura Korbielowa wspiera uprawianie narciarstwa. Pojawiające się parkingi, a także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i szkółki narciarskie pozwalają wszystkim niezależnie od stopnia zaawansowania umiejętności zjazdowych interesująco spędzić czas na stokach.

 

Wyciągi i trasy narciarskie w obrębie Pilska

Pilsko jest szczególnie dobrze zagospodarowanym rejonem jeżeli chodzi o wyciągi narciarskie, a jest to jeden z najważniejszych elementów uprawiania tego sportu. Główne tereny narciarskie to Hala Miziowa oraz północno – wschodnie stoki Pilska wraz z dwiema największymi polanami Buczynką i Soliskiem, które schodzą aż do Korbielowa w doliny potoku Kamienna i Szczyrbok. Infrastruktura zjazdowa obejmuje 11 wyciągów, 16 kilometrów tras naśnieżanych i oświetlonych (rycina 5). Dodatkowo w Korbielowie funkcjonuje jeszcze kilka mniejszych wyciągów.

Szczególnie cenne jest to, że przygotowane wyciągi i trasy oferują różne poziomy trudności, tak więc zarówno początkowi jak i zaawansowani narciarze miło i bezpiecznie spędzą tu czas. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi ponieważ dzieci znajdą tu warunki do nauki i stawiania pierwszych kroków na nartach rodzice natomiast nie są skazani na korzystanie jedynie z łatwego stoku i mogą skorzystać z trudniejszych tras. Dodatkowym ułatwieniem są tutaj licznie działające przedszkola narciarskie gdzie można pozostawić dzieci pod fachową opieką.

 

Pewnym problemem dla turystów, zwłaszcza tych wybierających się na dłuższe pobyty w schronisku, jest dostanie się do niego. Hala Miziowa pozbawiona jest bowiem możliwości dojazdu. Trzeba więc skorzystać albo z własnych nóg, albo w okresie zimowym z wyciągu narciarskiego. Każdy z tych sposobów stanowi utrudnienie dla tych turystów, którzy nie są entuzjastami turystyki. Dojazd samochodowy dostępny jest jedynie dla pojazdów służby leśnej, ratowników GOPR oraz obsługi schroniska. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest on możliwy jedynie samochodami terenowymi ponieważ dostępne są jedynie drogi leśne charakteryzujące się kamienistą nawierzchnią i stosunkowo stromymi pochyleniami.

 

Trasy zjazdowe w rejonie Pilska

LP

PRZEBIEG TRASY

KOLOR TRASY

DŁUGOŚĆ W M

RÓŻNICA WYSOKOŚCI W M

TRUDNOŚĆ TRASY

1

Buczynka – Polana Buczynki – Solisko - Kamienna

czerwona

2300

386

trudna z kilkoma łatwiejszymi odcinkami

2

Solisko - Kamienna

niebieska

1000

160

łatwa

3

Solisko - Kamienna

czerwona

800

160

średnio trudna

4

Buczynka – Hala Szczawiny

zielona

1800

55

bardzo łatwa

5

Pilsko – Hala Miziowa – Szczawiny – stok Soliska - Kamienna

czerwona

4500

770

średnio trudna z jednym odcinkiem trudniejszym, zaczynającym się zjazdem z Hali Miziowej

6

stok Pilska – Hala Miziowa – polany Międzymłaki i Bartek – Hala Szczawiny

niebieska

2600

390

łatwa, ze średnio trudnym odcinkiem górnym

7

Hala Miziowa – Hala Szczawiny

czarna

1000

240

bardzo trudna, zwłaszcza w środkowym odcinku

Trasy zjazdowe w rejonie Pilska

 

Wyżej wymienione trasy obsługiwane są przez wyciągi, których przebieg, przepustowość, długość oraz różnice poziomów uszeregowano w poniższym zestawieniu.

 

Wyciągi narciarskie w rejonie Pilska

NUMER WYCIĄGU

PRZEBIEG WYCIĄGU

DŁUGOŚĆ W M

RÓŻNICA WYSOKOŚCI W M

PRZEPUSTOWOŚĆ TRASY

I

Kamienna - Solisko

690

153

900 osób/h

III i IV

Pilsko – Buczynka (Szlakówka)

118

238,8

2x700 osób/h

V i VI

Hala Szczawiny – Hala Miziowa

913

234

2x760 osób/h

VII

Hala Miziowa - Pilsko

670

198,4

810 osób/h

VIII

Hala Miziowa - Kopiec

430

118

888 osób/h

IX

Buczynka – Hala Szczawiny

455

53

600 osób/h

Wyciągi narciarskie w rejonie Pilska