Mountainboard

Masz ochotę pojeździć na nartach lub snowboardzie, ale zima nie dopisuje? A może znudziłeś się już swoim dotychczasowym hobby i szukasz czegoś zupełnie innego, nowych wrażeń, emocji, adrenaliny? W takim razie mountainboard może okazać się dla Ciebie wręcz idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, na czym polega ten sport i podejmij właściwą decyzję już dziś.

 

Czym jest mountainboard?

Mountainboard (ang. ATB – All Terrain Boarding, czyli deska na każdy teren) to rodzaj sportu, który swym charakterem i rodzajem sprzętu przypomina snowboard. Można go uprawiać w każdym terenie – czyli: drogi i szlaki górskie, trawiaste nartostrady, tory rowerowe, skateparki a nawet ścieżki leśne w miastachpoza sezonem zimowym. Dyscyplina ta powstała na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, a jej twórcami byli Jason Lee oraz Patrick McConnell i do dziś cieszy się tam ogromną popularnością.

 

Mountainboard, czyli deska na kółkach

Zanim jednak zdecydujesz się na ten sport, warto najpierw wiedzieć, na czym on dokładnie polega i jakie daje możliwości. Standardowy sprzęt do uprawiania mountainbordu posiada:

 

 • Deck – czyli deska, na której się stoi (tak jak w snowboardzie). W zależności od danej dyscypliny masz do wyboru deski freestyle, freeride, downhill oraz all-mountain,
 • Truck – zawieszenie, dzięki któremu jazda będzie elastyczna,
 • Koła o średnicy zazwyczaj  7-12 cali wraz z obręczami oraz oponami z dętką,
 • Wiązania – te z reguły są dopasowywane do rodzaju deski, a więc mogą to być zarówno snowboardowe, jak i zwykłe mocne paski, przez które wsuwa się stopy,
 • Hamulce hydrauliczne – za ich pomocą można w płynny sposób kontrolować szybkość przejazdu.

 

Jednak odpowiedni sprzęt to nie wszystko. Aby mieć całkowitą gwarancję bezpieczeństwa i komfortu w trakcie uprawiania mountainboardu, potrzebne będzie również:

 

 • Odzież ochronna – a właściwie specjalne szorty, które zakłada się pod ubranie. Ich podstawowa funkcja to ochrona krytycznych miejsc, odporność na uszkodzenia podczas upadków oraz gwarancja odpowiedniego komfortu i wentylacji podczas jazdy. Ponadto warto mieć w zanadrzu również luźne spodnie, które ochronią przed otarciami i rozdarciami.
 • Pełny kask – element niezbędny, szczególnie dla początkujących,
 • Rękawiczki i ochraniacze nadgarstków – posiadają usztywniacze, wstawki ze skóry oraz zapięcia na rzeczy, a ich  głównym celem jest oczywiście ochrona,
 • Ochraniacze łokci i kolan zapewniają elastyczność, tłumią duże uderzenia i chronią przed kontuzjami.

 

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze również fakt, iż jest to sport ekstremalny dlatego sprzęt musi być odpowiednio dobrany do własnych umiejętności, predyspozycji, kondycji fizycznej oraz terenu, który wybraliśmy na treningi. A ponadto trzeba pamiętać także o elementarnych zasadach bezpieczeństwa i ostrożności. Najlepiej więc zacząć naukę pod okiem odpowiedniego instruktora. Warto również wiedzieć, że zawody sportowe odbywają się w 4 dyscyplinach. Natomiast ich regulamin, prawa i zasady gry oraz Europejski Kalendarz Imprez/zawodów mountainboardowych (w tym również Mistrzostwa Świata i Europy) opracowuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Mountainboardowe IMA:

 

 1. Downhilljazda w terenie górzystym po drogach i szlakach górskich albo nartostradach, a obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy.
 2. Boardercrosswyścig drużyn dwu- lub czteroosobowych po torach ziemnych z przeszkodami.
 3. Slalom – wyścig wzdłuż wyznaczonej trasy pomiędzy bramkami, która najczęściej zlokalizowana jest na trawiastych stokach.
 4. Freestylepowietrzne ewolucje w różnej postaci. Zawody są punktowane, a oceniane są styl, stopień trudności, wysokość oraz lądowanie.

 

Mountainboard to zatem sport, który może okazać się bardzo ciekawą alternatywą dla snowboardu (lub innego tego typu), a jednocześnie zapewnić maksymalną dawkę adrenaliny, testosteronu i niezapomnianych przeżyć na długie lata. Wybierając odpowiednią dla siebie dyscyplinę, warto również zwrócić uwagę i na ten rodzaj sportu, a tym samym przyczynić się – być może – do zwiększenia jego popularności w swoim mieście.