Kolarstwo górskie w Beskidach

Oprócz turystyki pieszej na interesującym nas terenie uprawiana jest również turystyka rowerowa. Przekonaj się, jak wiele doskonałych tras rowerowych czeka na Ciebie w Korbielowie i okolicach.

 

Kolarstwo górskie

Przy omawianiu kolarstwa górskiego, od razu należy tutaj zaznaczyć, że pomimo pewnego zróżnicowania trudności proponowanych tras, turystyka rowerowa w górach w znacznym stopniu odbiega od tej uprawianej na nizinach. Aktywność ta związana jest ze znacznym wysiłkiem fizycznym, stąd też uprawiana jest zazwyczaj przez ludzi mogących wykazać się odpowiednim przygotowaniem technicznym i kondycyjnym.

 

Ścieżka górska

 

Trasy rowerowe w Beskidzie Żywieckim

W obrębie Korbielowa i Pilska wytyczono trasę opartą o szlaki turystyczne. Jej przebieg jest następujący : zajazd Smrek w Korbielowie – przełęcz Przysłopy – Uszczawne – Malorka – Buczynka – Hala Górowa – Hala Miziowa. Powrót z Hali Miziowej odbywa się nartostradą nr 5 przez Szczawiny do Korbielowa Kamiennej. Długość tej trudnej, a momentami bardzo trudnej trasy wynosi 7,5 km. Inną proponowaną trasą, której długość wynosi około 10 km, jest trasa łącząca Korbielów i Sopotnię Wielką prowadzącą przez Krzyżowski Groń. Jest to trasa oznaczona jako łatwa jednak występujące tam podjazdy, dla rowerzysty który pierwszy raz jeździ w terenie górskim, i nie jest odpowiednio przygotowany kondycyjnie, niewątpliwie również będą ciężkie do pokonania.

 

Popularność kolarstwa górskiego

Turystyka rowerowa nie jest więc już tak popularna jak turystyka piesza zwłaszcza, że uogólniając możemy powiedzieć, że jest to raczej forma rekreacji uprawiana przez osoby młode, obdarzone dużą wytrzymałością. Trzeba jednak zauważyć, że z roku na rok ich liczba rośnie. Z pewnością problemem jest tutaj pogodzenie ruchu pieszego z ruchem rowerowym w momencie gdy odbywają się one na tych samych trasach. Nierozważny rowerzysta stanowi niestety poważne zagrożenie zarówno dla siebie jak i co gorsza dla bezpieczeństwa innych użytkowników szlaku. Tutaj jednak jak w wielu innych dziedzinach naszego życia wystarczyłoby kierować się zdrowym rozsądkiem i szeroko pojętą kulturą osobistą, jednak obawiam się, że w wielu przypadkach obu tych elementów może zabraknąć.