Turystyka piesza w rejonie Pilska

 

Oprócz warunków do uprawiania narciarstwa Korbielów i rejon Pilska stwarza doskonałe warunki do uprawiania innych form aktywności fizycznej. Są to przede wszystkim piesze wycieczki.

 

Szlaki turystyczne w Beskidach

Zachętą do odbywania pieszych wycieczek górskich jest oprócz walorów krajobrazowych i przyrodniczych gęsta sieć szlaków turystycznych które umożliwiają zaplanowanie kilku wycieczek, o różnym stopniu trudności i urozmaiconym przebiegu. Dodatkowo należy zauważyć, że turystyka piesza jest właściwie tą formą aktywności, którą można uprawiać cały rok niezależnie od pory roku. Oczywiście dla większości turystów sezon zimowy jest okresem przerwy w wędrowaniu, jednak odpowiednio przygotowani zarówno kondycyjnie jak i sprzętowo, wytrawni turyści górskie szlaki przemierzają również zimą. Dodatkowym, wymienianym już zresztą wcześniej, atutem Korbielowa i szerzej ujętego masywu Pilska jest jego stosunkowe bliskie sąsiedztwo z takimi miejscowościami jak Bielsko – Biała, Tychy czy cała aglomeracja śląska. Niewielka odległość i wygodny dojazd, czy to pociągiem czy własnym samochodem, powoduje, że górskie wędrówki są doskonałym sposobem na spędzenie czasu nie tylko podczas krótszego czy dłuższego urlopu ale również podczas weekendu.

Sobotnio – niedzielne wyjazdy, połączone często z noclegiem w schronisku bądź też w jednym z licznych pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych leżących u podnóża Pilska i sąsiadujących z nim szczytów miejscowości są bardzo popularnym sposobem regeneracji po tygodniu pracy czy nauki. Szczegółowo oznakowane i interesująco poprowadzone szlaki to podstawowy i właściwie często wystarczający warunek do zaplanowania udanej wycieczki. To czytelne znakowanie jest zresztą bardzo ważne ponieważ mniej wprawnym turystom zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje gwarancję na bezkonfliktowe i sprawne dotarcie do celu. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszyscy mają wystarczająco dobrą orientację w terenie i sprawnie posługują się mapą, a ogólnie przyjęty sposób wyznaczania i oznaczania tras górskich czy spacerowych jest czytelny dla wszystkich, nawet początkujących turystów.

 

Szlaki turystyczne w obrębie Pilska

Szlaki turystyczne w rejonie Pilska przedstawia poniższe zestawienie

 

LP.

PRZEBIEG SZLAKU

KOLOR SZLAKU

DŁUGOŚĆ

MAX. RÓŻNICA WYSOKOŚCI

CZAS PRZEJŚCIA W GÓRĘ

CZAS PRZEJŚCIA W DÓŁ

1

Hala Miziowa – Hala Cudzichowa - Rysianka

czerwony

8,5 km

216 m

2,0 godz.

1,5 godz.

2

Hala Miziowa – przełęcz Glinne

czerwony

5,5 km

416 m

1,5 godz.

1,0 godz.

3

Korbielów – przełęcz Przysłopy

niebieski

3,0 km

247 m

1,0 godz.

0,5 godz.

4

Sopotnia Wielka – Hala Jodłowcowa – Hala Miziowa

Zielony

7,0 km

610 m

3.0 godz.

2,0 godz.

5

Korbielów – Hala Miziowa

Zielony

5,0 km

630 m

2,0 godz.

1,5 godz.

6

Korbielów – dolina Buczynki – Hala Miziowa

Żółty

5,5 km

670 m

2,5 godz.

1,5 godz.

7

Hala Miziowa – Trzy Kopce

Żółte

1,5 km

264 m

45 min.

30 min.

8

Sopotnia Wielka – przełęcz Przysłopy - Korbielów

Żółte

5,0 km

324 m

1,5 godz.

1,5 godz.

9

Krzyżowa – Lalczarka – przełęcz Przysłopy – Hala Malorka – przełęcz pod Buczynką

Czarny

7,5 km

480 m

2,5 godz.

1,5 godz.

10

Hala Miziowa – Trzy Kopce

Czarny

1,3 km

264 m

45 min.

30 min.

Szlaki turystyczne w rejonie Pilska

 

Ogółem łączna długość znakowanych szlaków po polskiej części Pilska wynosi około 50 km, po słowackiej natomiast około 25 km co daje zagęszczenie szlaków po stronie polskiej około 1 km/km2 , a po stronie słowackiej jest 2,4 raza mniejsze.